Kripto Para Haberleri - Bitcoin ve Altcoin Haberleri
BTC
$17,132.97
+4.24
ETH
$1,295.82
+6.57
LTC
$78.68
+3.85
DASH
$43.13
-0
XMR
$141.66
+3.36
NXT
$0.00
-6.73
ETC
$20.25
+3.9
DOGE
$0.11
+6.31
ZEC
$43.59
+9.08
BTS
$0.01
+2.35

Halving 101: Bitcoin Halving Ne Demek? Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması Nedir?

232

Bitcoin halving nedir? Bitcoin blok ödülü yarılanması ne demek? Halving işleminin Bitcoin fiyatına etkisi nelerdir?

Bitcoin blockchain ağında oluşturulan her 210.000 blokta bir madencilere verilen BTC ödülü yarı yarıya azalıyor. Yaklaşık 4 yıla denk gelen bu yarılanma işlemine Bitcoin halving ya da Bitcoin blok ödülü yarılanması deniyor. Konuyu detaylandırmak gerekirse, bilindiği üzere Bitcoin’in (BTC) arzı sınırlı.

Toplam 21 milyon adet BTC çıkarıldığı zaman üretim de duracak. Dijital altın olarak adlandırılan Bitcoin, 21 milyona ulaştığında tüm BTC’ler çıkarılmış ve dolaşıma sokulmuş olacak. An itibarıyla maksimum Bitcoin arzının kabaca yüzde 85’ine denk gelen, 18 milyondan fazla BTC dolaşımda bulunuyor.

Bitcoin’in icadından bu yana yüzde 85’lik kısmı çıkarılmış olsa da, tamamının dolaşıma sokulması için kalan zaman o kadar kısa değil. Bununda nedeni de halving, yani blok ödülü yarılanma işlemi… Zira her 210.000 blok boyunca kazanılan ödül yarı yarıya azalınca BTC üretmek de bir o kadar zorlaşıyor ve dolaşıma sokulan BTC sayısı yüzde 50 oranında azalıyor. Uygulanan protokolde blok ödülü yarı yarıya azaldığında, işlemleri doğrulayarak blok oluşturan madenciler, daha evvel kazandıklarının yarısını elde ediyorlar.

Bitcoin blok ödülü nedir?

Bitcoin blockchain ağına eklenen her blok başında madencilere ödenen BTC miktarına blok ödülü denir.

Kısaca açıklamak gerekirse Bitcoin blockchain, her biri yaklaşık 1 MB boyutunda olan ve içinde gerçekleştirilen güncel para transferi verilerinin yer aldığı bloklardan oluşan dijital bir defterdir. Bu blokların içinde kullanıcılar arasında yapılan BTC transfer bilgileri yer alır. Toplam veri miktarı aşağı yukarı 1 MB tutan bu bloku oluşturmak için son derece karmaşık matematiksel problemlerin çözülmesi gerekir. Bu matematiksel problemi çözmek için harcanan elektrik ve donanım masraflarının karşılanması için madencilere ödenen BTC miktarına, blok ödülü ismi verilir.

Bitcoin (BTC) halving tarihleri

İlk Bitcoin halving, yani blok ödülü yarılanması işlemi 28 Kasım 2012’de gerçekleşti. O zamana kadar oluşturulan bloklar için 50 BTC ödenirken, 210 bininci bloktan itibaren 25 BTC ödenmeye başlandı. İkinci Bitcoin halving işlemi ise 9 Temmuz 2016 tarihinde yaşandı.

Bu yazının hazırlandığı 16 Nisan tarihi itibarıyla geçerli olan 12,5 BTC ödül sistemine o zaman geçildi. 420.000 numaralı blok oluşturulduğu andan itibaren her üretilen blok karşılığında 25 BTC yerine 12,5 BTC kazanılmaya başlandı. Mayıs 2020 itibarıyla üçüncü Bitcoin halving işlemi gerçekleşecek. Böylece, 2016 yılından beri blok başına 12,5 BTC kazanan madenciler, blok başına 6,25 BTC ödül almaya başlayacaklar.

Bitcoin (BTC) halving 2020 yarılanması ne zaman?

Bitcoinblockhalf sitesine göre, 2020 yılı itibarıyla Bitcoin halving, yani blok ödülü yarılanması işleminin 12 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Ads

Bitcoin yarılanma işlemi için geri sayım hizmeti sunan siteye göre, bu yazı hazırlanırken 26 günün kaldığı ifade ediliyordu. Bu yazı yayına hazırlanırken Bitcoin ağında 626.281 numaralı blok oluşturulmuştu. 630.000 numaralı blok çıkarıldığı anda halving işlemi gerçekleşmiş olacak ve 6,25 BTC ödül kazanılmaya başlanacak.

Neden Bitcoin halving işlemi yapılıyor?

Bitcoin halving işlemi, toplam arzı 21 milyonu geçmeyecek şekilde tasarlanan Bitcoin’in sürdürülebilirliğini artırmak üzere geliştirici Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulmuş bir sistem. Nakamoto, sınırlı arz sayesinde satın alma gücünün asla yok olmamasını hedefledi.

Bilindiği üzere blok başına elde edilen ödüller, Bitcoin madenciliğinin ana motivasyonu. Yani ağın işleyişinin devamını sağlayan itici güç bu ödül sayesinde sağlanıyor. 

Bitcoin blok ödüllerinin yarılanması ise hem ağın sürdürülebilirliğini sağlıyor hem de teorik olarak fiyatların artmasına vesile oluyor. Sınırlı arzı olan ve üretilmesi güçleşen emtianın değerinin de artması bekleniyor.

Fiyatın atması bu noktada önemli, çünkü her halving işleminde kazançları yarı yarıya azalan madenciler için sürecin kârlı olmaya devam etmesi gerek. Yoksa kimse Bitcoin madenciliği yapmak istemeyecektir.

Bitcoin fiyatı yarılanma (halving) işleminden nasıl etkileniyor?

Bitcoin yarılanma süreci yaklaşmaya başladığından beri, tüm kripto para ekosisteminde BTC fiyatına etkisi konuşulmaya başlandı. “Halving sonrası Bitcoin yükselecek mi?”, “Yarılanma işlemi sonrası Bitcoin fiyatı düşer mi?” soruları peşi sıra gelmeye başladı. Uzmanların da konu hakkında görüşleri ayrışıyor. Genel iktisat teoremlerinden örnek veren analistler, altın gibi sınırlı arzı olan her değerli varlığın değerinin artmasının şart olduğunu öne sürüyorlar. Sanal değer varlıklarına şüpheyle yaklaşan isimler ise, Bitcoin’in geleceğine dair olumsuz mesajlar veriyor.

Önceki iki yarılanma işlemine baktığımızda ise Bitcoin fiyatının yükseldiğini görüyoruz.

Hatırlatmak gerekirse, ilk halving işlemi gerçekleştiğinde BTC/USD paritesi 11 dolar civarındaydı. İlk halving işleminin ertesi senesi yüzde 10.000’in üzerinde artış gösteren Bitcoin, 29 Kasım 2013’te 1.135 dolardan alıcı bulmaya başlamıştı.

İkinci yarılanma döneminde fiyatlar hızlı tepki vermedi. Öyle ki, halving işlemi sonrası 500 ila 800 dolar seviyesine doğru gerileme bile gözlendi. 2017 yılında ise Bitcoin adeta altın çağını yaşadı. 18 Aralık 2017 tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi görüldü ve 1 BTC, 20.000 dolara dayandı.

14 Yorumlar
 1. Foppytork diyor

  https://buylasixshop.com/ – furosemide 20mg tablets

 2. prednisone diyor

  buy prednisone online prednisone medicine

 3. prednisolonetablets diyor

  effects of long term prednisone use day dosage prednisone weight gain

 4. accutane coupon diyor

  buy isotretinoine isotretinoine

 5. provigilreviews diyor
 6. bactrim dosing diyor
 7. itatlySot diyor
 8. gabapentin dosage for dogs diyor

  Canadian Cialas Without

 9. bleathe diyor

  http://buyneurontine.com/ – does gabapentin cause weight gain

 10. prednisoneforgout diyor

  prednisone for dogs prednisone indications

 11. Prednisone diyor

  Amoxicillin 875mg

 12. Authelm diyor

  Inflamed Mouth Keflex buy cialis cheap

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.