Kripto Para Haberleri - Bitcoin ve Altcoin Haberleri
BTC
$63,034.70
+4.31
ETH
$2,222.64
+3.15
LTC
$268.79
+6.84
DASH
$288.52
+1.74
XMR
$323.43
-5.53
NXT
$0.09
-6.12
ETC
$20.61
+3.57
DOGE
$0.08
+5.35
ZEC
$222.56
+0.6
BTS
$0.12
-2.66

AVA Labs Blockchain Protokolünün Testnet’ini Başlattı

62

Tanınmış blockchain eğitimcisi tarafından tasarlanan blockchain protokolünün açık testnet’i başlatıldı.

AVA Labs Blockchain Protokolünün Testnet'ini Başlattı

Ads

Tanınmış blockchain eğitimcisi tarafından tasarlanan blockchain protokolünün açık testnet’i başlatıldı.

AVA Labs’in kökeni, kurucu ortağı Emin Gün Sirer’in neredeyse yıl boyunca eğitim verdiği Cornell Üniversitesi’ne dayanıyor. Sirer, 2003 yılında Emek İspatı mekanizmasını kullanan ilk kripto para Karma’yı başlattı.

Değerli internet

AVA’nın kurucu ortağı Kevin Sekniqi, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada yeni protokolü en iyi ”blockchain’lerin interneti” olarak tanımlayabileceklerini söyledi.

Bu ”boş çerçevenin” kilit özelliklerinden biri de, sanal olarak tüm blockchain ağlarının AVA ile birlikte işler çalışabilmesi. Örneğin, Athereum adlı AVA motorunda çalışan bir Ethereum fork’u mevcut ve Sekhiniq, bu forkun Ethereum 2.0’ın hedeflerinin çoğunu gerçekleştirdiğini ileri sürdü. Yine de Sekhniq, Ethereum ekibinin Athereum’u Ethereum 2.0 olarak kabul etmesinin pek mümkün görünmediğini ekledi.

Sekniqi, AVA’nın değer akışını, tıpkı internetin bilgi akışını değiştirdiği gibi değiştirme misyonuna sahip olduğunu belirtti:
“Değerli şeylerin özgürce yaratıldığı, paylaşıldığı ve aktarıldığı açık bir ekosistem oluşturmak istiyoruz. Bu değerli şeyler para birimleri, varlıklar, altın veya herhangi bir şeyin dijital temsili olabilir. Tıpkı internette olduğu gibi özgürce dolaşabilir.”

Boş çerçeve

Sekhniqi’ye göre AVA, aynı zamanda diğer blockchain ağlarından çok daha esnek olma özelliğini taşıyor. Kullanıcılar verilerini kimin yöneteceğini, saklayacağını ve kullanacağını seçebiliyor. Sekhniqi, ekibinin başarılarını şöyle özetledi:
“İzne dayalı olsun veya olmasın, yeni blockchain ağları başlatabileceğiniz bir ekosistem inşa ettik. Ve hepsi birbiriyle özgürce çalışabiliyor ve değer aktarabiliyor.”
Ethereum kurucu ortağı ve Cardano’nun (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, geçtiğimiz günlerde AVA’nın en parlak projelerden biri olduğunu belirtti. AVA mainnet’in bu yıl temmuz ayında başlatılması bekleniyor.

Content retrieved from: https://tr.cointelegraph.com/news/ava-labs-launches-framework-for-internet-of-blockchains.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.