Kripto Para Haberleri - Bitcoin ve Altcoin Haberleri
BTC
$61,097.81
+0.47
ETH
$2,183.52
-0.03
LTC
$253.56
-1.45
DASH
$281.59
-3.67
XMR
$310.15
-5.28
NXT
$0.09
-7.95
ETC
$19.73
-2.49
DOGE
$0.07
+2.77
ZEC
$223.27
-3.04
BTS
$0.12
-9.32

Libra Birliği Yöneticisi: ”Libra’nın Merkezinde Kripto Değil, Blockchain Var”

61

Libra Birliği’nin başkan yardımcısı Dante Disparte, Libra teknik kılavuzunu Haziran 2019’da yayınladığından beri stablecoin’in blockchain mimarisine dayandığını açıkladı.

Blockchain, yeni bir ödeme devri başlatmak için yeterince gelişmiş olmadığı yönündeki mevcut endişelere rağmen giderek daha çok merkez bankaları tarafından keşfediliyor.Blockchain technology meanwhile remains at the core of Facebook’s digital currency Libra, according to a top project executive.

Libra Birliği’nin başkan yardımcısı Dante Disparte, Libra teknik kılavuzunu Haziran 2019’da yayınladğından beri stabilcoinin blockchain mimarisine dayandığını açıkladı.

Blockchain birlikte işlerlik sağladı

Disparte, finansal yayın Central Banking ile 28 Nisan’da yaptığı röportaj sırasında blockchain uygulamasının sağladığı bazı yapısal yararlara değindi. Yönetici, teknolojinin ödeme teknolojilerinde birlikte işlerlik sağlama potansiyeli olduğunu ileri sürdü:

“Bu proje için dağıtık defter teknolojisi olarak blockchain mimarisine bağlı kalacağız. Proje, blockchain olmadan ortaya çıkma nedeni olan birçok etkinliği başaramaz: düşük maliyetli yapı ve birlikte işlerlik.”

Disparte’a göre birlikte işlerlik sorunu, küresel ödeme ağlarının karşılaştığı en büyük zorluklardan birini teşkil ediyor.

Disparte, şöyle devam etti:

Ads

“Libra’nın merkezinde blockchain olamadan ve bu teknoloji, onaylayıcı düğümleri işletecek üyeler arasında paylaşılmadan, kullanıcıların bir sağlayıcıya veya birbirine bağlı olmadığı bir dijital cüzdan çevresi elde etmek çok zor olurdu.”

“Kripto para kilit nokta değil”

Disparte, röportaj sırasında kripto paraların blockchain teknolojisi kadar önemli bir yenilik olmadığı yönündeki yaygın söylemi de ele aldı.

Disparte, şöyle belirtti:

“Kripto para, yeniliğin kilit noktası değil. Değer aktarımı için bir protokol seviyesi oluşturmak, asıl çığır açıcı olan şey bu. Libra’nın en büyük katkısı da bu. Merkezde blockchain olmadan, cüzdan düzeyinde ve kullanıcı düzeyinde geliştirmeye çalıştığımız açıklığı elde etmek çok zor olur.”

Libra Birliği, Libra’nın 2020’nin son çeyreğinde piyasaya sürülmesini bekliyor.

Libra çalışmaları

Libra, projede ilerlemek için son zamanlarda daha yoğun çaba göstermeye başladı. Libra Birliği, 16 Nisan’da İsviçre Finansal Piyasalar Denetim Otoritesi’ne ödeme sistemi lisansı için başvurdu ve teknik kılavuzunda birtakım değişiklikler yaptı.

Libra, bunun yanı sıra ekibini ve üyelerini de büyütmeye devam etti. Kar amacı gütmeyen kuruluş Heifer International, 20 Nisan’da birliğin üyesi oldu Geçtiğimiz saatlerde de İngiliz ödeme girişimi Checkout.com birliğe katıldı. Diğer yandan Facebook’un dijital cüzdanı Calibra, İrlanda’daki iş gücünü büyütmek için 50 kişiyi daha istihdam edeceğini açıkladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.